Institutia Internationala SEK Bucharest International School isi deschide prima scoala din Romania, in Sema Parc

Publicat: 02.05.2022
Institutia Internationala SEK Bucharest International School  isi deschide prima scoala din Romania, in Sema Parc

River Development anunta ca Institutia Internationala SEK isi deschide prima scoala din Romania intr-o cladire din Sema Parc, pentru activitati educationale curente si extindere viitoare. Tranzactia a fost intermediata de ESOP Consulting, companie locala de consultanta specializata in servicii imobiliare.

Fondata in 1892, Institutia Internationala SEK ofera elevilor sai un program de studii trilingve si excelenta academica care incepe in educatia timpurie a copiilor si poate continua pana la programele de doctorat din cadrul universitatilor SEK. Toate cele 26 de centre educative SEK sunt recunoscute oficial in cele 17 tari in care activeaza, au infrastructura educationala moderna si echipe de predare de prima clasa.

Spatiul inchiriat in Sema Parc se afla intr-una dintre cladirile existente, complet modernizata si autorizata, cu acces direct in Splaiul Independentei si are o suprafata interioara de 2.553 de metri patrati, dispusa pe doua nivele, precum si alti 4.162 de metri patrati de curte interioara, cu spatii verzi si posibilitati de amenajare in acord cu cerintele si nevoile unei unitati de invatamant. Cladirea, care se afla la cateva minute de Opera Romana si Palatul Parlamentului si care acces la mijloace de transport in comun, permite nu doar organizarea fluxului educational curent, dar si extinderea ulterioara, de la programa de gradinita si scoala primara, catre invatamantul gimnazial si liceal.

Gradinita si scoala primara SEK Bucharest International School isi deschid portile in septembrie 2022, iar inscrierile se fac incepand cu data de 3 mai. Parintii interesati pot programa o intalnire cu conducerea scolii accesand https://sekbucuresti.ro/admissions/admission-criteria/ sau la adresa de email admission@sekbucuresti.ro. Locurile sunt limitate, cu prioritate pentru cei care lucreaza sau vor locui in Sema Parc.

„In calitate de educatori, misiunea noastra principala este sa aducem inspiratie, cunostinte si inovatie pentru fiecare dintre elevii nostri, pentru a-i forma sa-si atinga potentialul si prin activitatea academica. Prin programe dinamice, ne straduim sa dezvoltam indivizi cu puternice calitati colaborative, comunicative, morale si creative, cu pasiune pentru invatare pe tot parcursul vietii. Pentru ca locul in care ne vom desfasura activitatea educationala este esential sa fie in acord cu valorile noastre, am ales sa ne deschidem scoala in Sema Parc, intr-o cladire care are de la prima vedere aerul unei scoli cu traditie. Ne vom deschide portile in luna septembrie cu programe de gradinita si scoala primara, iar pe masura ce elevii nostri vor creste, ne vom extinde oferta academica la invatamantul gimnazial si liceal”- declara Alina Pele, Director al SEK Bucharest International School.

„O scoala in Sema Parc este ceea ce ne-am dorit din primul moment in care ne-am anuntat intentiile de dezvoltare a acestui proiect. Faptul de a fi fost alegerea celor de la SEK Bucharest International School - o scoala internationala, cu puternica traditie, este o confirmare a faptului ca potentialul acestui loc este extraordinar, pentru a creste si dezvolta o comunitate in adevaratul sens al cuvantului. Suntem incantati ca vom avea o functiune atat de importanta, cum este cea educationala, pentru comunitatea din Sema Parc. Suntem convinsi ca beneficiul va fi substantial pentru intreaga zona a orasului.” – a declarat Ioana Musat, Lease Manager la River Development.

„Gasirea unei cladiri potrivite in zona centrala a Bucurestiului pentru o scoala privata, care pune accentul atat pe educatie, cat si pe spatiu verde si libertatea de miscare, a reprezentat o provocare pentru colegul nostru Bogdan Caraman, care a asistat SEK Bucharest International School in alegerea primei lor locatii din Romania. Impreuna cu echipa River Development, dezvoltatorul proiectului Sema Parc, am gasit cea mai potrivita solutie. Credem ca astfel zona de centru-vest a Bucurestiului va beneficia incepand din acest an de o alternativa educationala valoroasa, atat pentru cei ce lucreaza in al doilea pol de spatii de birouri ca marime din Bucuresti, cat si pentru locuitorii sectoarelor 5 si 6, unele dintre cele mai populate sectoare ale capitalei.” – a adaugat Alexandru Petrescu, Managing Partner la ESOP Consulting | CORFAC International

Despre River Development
River Development este un investitor si dezvoltator imobiliar cu capital romanesc, cu activitate de peste 15 ani pe piata locala, sustinut de o echipa de profesionisti cu o vasta experienta in planificarea, dezvoltarea si gestionarea proiectelor imobiliare de mare anvergura. River Development dezvolta doua dintre marile proiecte de reconversie urbana ale capitalei: Sema Parc - situat pe Splaiul Independentei - cca. 1.000.000 mp GBA si The Light - situat pe Bulevardul Iuliu Maniu, cca. 150.000 mp GBA. Ambele sunt situate in zona central-vestica a capitalei si se afla in diferite stadii de dezvoltare.
River Develoment are in portofoliu peste 150.000 mp de spatii de birouri si a livrat in ultimii trei ani peste 38.000 de metri patrati de cladiri noi clasa A, in cadrul proiectului Sema Parc, prin cele trei cladiri clasa A - Bruxelles, Paris si Berlin. Cladirile London si Oslo se afla in curs de receptionare si vor adauga inca 31.500 mp (GLA) de birouri clasa A in zona central-vestica a orasului.
Ca parte a celui de-al doilea proiect de portofoliu - The Light, River Development a livrat deja prima faza - The Light One, o cladire de birouri de clasa A cu o suprafata inchiriabila de 21.653 mp si se afla in proces de avizare si autorizare a celei de-a doua cladiri – The Light Two, de asemenea de clasa A si cu o suprafata inchiriabila de 28.589 mp, cu termen de executie si livrare Q2 2024.
Toate proiectele recent dezvoltate sau in constructie sunt certificate dupa standardele Breeam pentru cladiri verzi, cu ratingul Excellent.

Home | Termeni si conditii | Politica de confidentialitate | Cookies | Help (F.A.Q.) | Contact | Publicitate
Toate imaginile, textele sau alte materiale prezentate pe site sunt proprietatea referat.ro fiind interzisa reproducerea integrala sau partiala a continutului acestui site pe alte siteuri sau in orice alta forma fara acordul scris al referat.ro. Va rugam sa consultati Termenii si conditiile de utilizare a site-ului. Informati-va despre Politica de confidentialitate. Daca aveti intrebari sau sugestii care pot ajuta la dezvoltarea site-ului va rugam sa ne scrieti la adresa webmaster@referat.ro.