O scoala cu 130 de ani de traditie isi deschide portile in Bucuresti

Publicat: 08.06.2022
O scoala cu 130 de ani de traditie isi deschide portile in Bucuresti

Institutia Internationala SEK, fondata în Madrid acum 130 de ani, va deschide în toamna acestui an prima scoala din Romania. SEK Bucharest International School oferta educatie trilingva, combinand curricula nationala cu cea spaniola si americana si ofera elevilor diplome recunoscute la nivel european. Toate cele 26 de centre ale Institutiei Internationale SEK sunt recunoscute oficial în cele 15 tari în care îsi desfasoara activitatea, oferind o infrastructura educationala moderna si echipe didactice de prima clasa.

Înfiintata în 1892, scoala internationala SEK este locul în care inovatia pedagogica se întaneste cu respectul pentru traditie, pentru a oferi programe educationale dinamice, care încep de la educatia timpurie a copiilor si pot continua pana la programele de doctorat din cadrul universitatilor SEK. Elevii scolilor SEK sunt sustinuti în fiecare aspect al învatarii prin filozofia pedagogica care sta în spatele programelor educationale, permitandu-le sa atinga standarde academice înalte, dar sa dezvolte si valori profunde pentru viitor: toleranta, echilibru, spirit civic, constiinta de sine si dorinta de dezvoltare, respect pentru societate si mediul înconjurator.

„În calitate de educatori, misiunea noastra principala este sa aducem inspiratie, cunostinte si inovatie pentru fiecare dintre elevii nostri, pentru a-i forma sa-si atinga potentialul în activitatea academica. Prin programe dinamice, ne straduim sa dezvoltam indivizi cu puternice calitati colaborative, comunicative, morale si creative, cu pasiune pentru învatare pe tot parcursul vietii. Ne vom deschide portile în Romania cu programe de gradinita si scoala primara, iar pe masura ce elevii nostri vor creste, ne vom extinde oferta academica la învatamantul gimnazial si liceal” - Alina Pele, director SEK Bucharest International School.

SEK Bucharest International School este situata în incinta Sema Parc, într-una dintre cele mai impozante cladiri existente în campus, complet modernizata si adaptata nevoile moderne de educatie. Cu acces direct din Splaiul Independentei, cladirea se afla la cateva minute de Opera Nationala si Palatul Parlamentului si este conectata cu mijloace de transport în comun, dar beneficiaza si de un spatiu generos de parcare, pentru ca parintii sa poate aduce si prelua copiii în siguranta. De asemenea, curtea ampla a scolii dispune de spatii de joaca si activitati în aer liber. Cladirea este previzuta deja cu posibilitate de extinderea ulterioara, de la programa de gradinita si scoala primara, catre învatamantul gimnazial si liceal, astfel încat odata cu dezvoltarea institutiei, nu vor fi necesare relocari.

Parintii interesati sa afle mai multe despre gradinita si scoala primara SEK Bucharest International School pot programa o întalnire cu conducerea scolii accesand https://sekbucuresti.ro/admissions/admission-criteria/ sau la adresa de email admission@sekbucuresti.ro.

Mai multe informatii despre SEK Bucharest International School gasiti pe site-ul sekbucuresti.ro sau pe paginile de facebook si instagram.

Home | Termeni si conditii | Politica de confidentialitate | Cookies | Help (F.A.Q.) | Contact | Publicitate
Toate imaginile, textele sau alte materiale prezentate pe site sunt proprietatea referat.ro fiind interzisa reproducerea integrala sau partiala a continutului acestui site pe alte siteuri sau in orice alta forma fara acordul scris al referat.ro. Va rugam sa consultati Termenii si conditiile de utilizare a site-ului. Informati-va despre Politica de confidentialitate. Daca aveti intrebari sau sugestii care pot ajuta la dezvoltarea site-ului va rugam sa ne scrieti la adresa webmaster@referat.ro.